نگاهی به ویژگی‌ های روانشناختی آینه

هر آینه دارای ویژگی‌های متعددی مثل ظاهر زیبا، سایز و اندازه، طراحی و نوع طرح، رنگ و خطوط کار شده بر روی آن است. ویژگی ‌های روانشناختی آینه یکی از نکات مهم و تاثیرگذار در خرید آن می‌باشد. افراد مختلف و با سلیقه‌های متنوع برای خرید آینه اقدام می‌کنند. همچنین هر آینه برای مکان خاص و کاربرد مشخصی طراحی شده‌ است. لذا افراد مختلف می‌توانند با اتکا به هنر و طراحی‌های متنوع ایجاد شده بهترین انتخاب ممکن را انجام دهند.

طرح‌های متنوع نمایانگر ویژگی ‌های روانشناختی آینه در مکان‌های مختلف می‌باشند. روح و انرژی بکار برده شده در طراحی آینه‌های متنوع یکی از پارامترهای بسیار مهم و موثر در انتخاب آن است.

طراحان شاغل در زمینه‌ نقاشی و طراحی قاب آینه از هنر و سلیقه‌‌ی ذاتی خود نهایت استفاده را می‌برند. آینه یکی از وسایل بسیار کاربردی و اکسسوری‌های زیبا در چیدمان منزل و اماکن مختلف دیگر است. لذا ویژگی‌ های روانشناختی آینه و خصوصیات مختلف آن می‌تواند باعث ایجاد جاذبه و کشش کافی برای خریداران محترم باشد.

بیان ویژگی‌ های روانشناختی آینه


از جمله مهم‌ترین ویژگی ‌های روانشناختی آینه می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آینه‌ها سکوت دلپذیری دارند. این جمله به این معناست که تا هنگامی که شما نخواهید حقیقتی را با نگریستن در آینه متوجه شوید هرگز چیزی از آینه نخواهید شنید. به عبارت ساده‌تر تا وقتی که ما به میل و اراده‌ خود به آینه نگاه نکرده باشیم هیچ نکته‌ای در رابطه با عیب و یا مزیت خود نمی‌‌فهمیم. استاد سخن “سعدی بزرگوار” نیز در سخنان خود به این مطلب به زیبایی هر چه تمام‌تر اشاره کرده است.

دیشب آینه روبرویم گفت        کای جوان فصل پیری تو رسید

همچنین برخی ویژگی‌های روانشناختی آینه واقعا منحصر بفرد هستند. به‌ عنوان مثال؛ یک آینه دیواری عیب افراد را به همان صورتی که دیده می‌شود، نشان می‌‌دهد. این جمله به این معناست که هر شخصی با نگاه کردن به آینه و دیدن عیب‌های خود هرگز ناراحت نمی‌‌شود و موجبات دلخوری وی فراهم نخواهد آمد.

طراحی آینه زیبا
طراحی آینه زیبا

ویژگی ‌های روانشناختی آینه در منزل


ویژگی ‌های روانشناختی آینه در منزل مسلما با نمونه‌های موجود در فضاهای رسمی‌تر تفاوت دارد. برای استفاده از یک آینه در منزل نکاتی همانند اندازه‌ آینه، نوع برش آن (دایره، مربع، مستطیل و انواع شکل‌های دیگر)، موثر هستند. ویژگی‌های بازتابی آینه باعث شده تا بیشتر مردم آن را به عنوان یک وسیله تقلید‌ کننده بشناسند. این جمله حاکی از آن است که آینه حرکات و ویژگی‌های فرد مشاهده‌ کننده در آن را به همان صورت تکرار می‌کند.

اما هنرمندان از کیفیت انکساری آینه استفاده کرده و به اظهار‌ نظر درباره‌ آن می‌پردازند. در این زمینه مفهوم بازتاب صادقانه آینه در هنر نسبت به سایر پدیده‌ها به چالش کشیده می‌شود. به این معنی که هنرمندان تنها بازتاب ظاهری آینه را نمی‌بینند بلکه به ذات روان و صاف آینه که باعث تجلی تصاویر در آن خواهد شد دقت می‌کنند.

آینه‌های بکار برده شده در محیط‌های اداری و رسمی از شکل و اندازه‌های مشخص و نسبتا ساده‌ای برخوردار هستند. یک آینه نه‌ تنها از نظر ظاهری و ابعاد بلکه از نظر ویژگی‌های روانشناختی نیز باید دارای تناسب و همخوانی لازم با محیط مورد استفاده باشد.

انتخاب آینه‌ مناسب برای مکان‌ های مختلف


گروه هنری هانه یکی از بهترین گروه‌های فعال در زمینه‌ تولید و طراحی انواع سازه‌های هنری و دست‌ساز می‌باشد. شما می‌توانید طرح‌های اختصاصی خود را به طراحان گروه هنری هانه سپرده و به صورت کاملا سفارشی طراحی‌های ویژه‌ مد نظر خود را تحویل بگیرید. این گروه هنری با انجام طراحی و نقاشی روی چوب و سفال آماده‌ است تا بهترین دست‌سازه‌های هنری موجود در کشور را برای شما عزیزان طراحی نماید.

طراحی آینه های زیبا در فضای داخلی


طراحی آینه در فضای داخلی منزل مستلزم استفاده از ترفند‌های مشخصی است. به‌ عنوان مثال؛ استفاده از هنر ویترای در بین ایرانیان و سایر مردم جهان از قدمت بسیار زیادی برخوردار است. دامنه این هنر اصیل بسیار گسترده است. در حال حاضر نمونه‌های بسیاری از آینه‌‌های نقاشی شده در موزه‌‌های سراسر جهان در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده شده‌اند.

با ایجاد برش‌های ظریف و رنگ‌آمیزی آنها طرح‌های بسیار جالبی روی آینه مانند آینه مسی ایجاد می‌‌شود. این مهم باعث می‌‌شود آینه‌ شما دیگر حالت ساده نداشته باشد و نمای فوق العاده‌ای برای منزل شما فراهم کند. این موارد در تعیین ویژگی ‌های روانشناختی آینه نقش موثری دارند.

طراحی آینه های زیبا در فضای داخلی
طراحی آینه های زیبا در فضای داخلی

ویژگی‌های روانشناختی قاب آینه یکی از مهم‌ترین پارامترهای موثر در انتخاب آینه است. در فرایند ترسیم و ساخت انواع آینه‌های دکوراتیو و رسمی، نقاشی و طراحی قاب آینه یکی از مهم‌ترین مراحل است. استفاده از قاب‌های دارای نقش برجسته و کنده‌کاری شده بیشتر برای مکان‌های دیدنی همچون موزه‌ها و بقعه‌های متبرکه مرسوم است. در حالی که از آینه‌های دارای قاب ساده و مدرن، در چیدمان و دکوراسیون داخلی ساختمان‌های اداری و مسکونی استفاده می‌شود.

به عنوان مثال، استفاده از طرح موج و ماهی در طراحی قاب آینه یکی از ویژگی ‌های روانشناختی آینه به شمار می‌رود. علت این موضوع این است که ویژگی‌های عناصر بکار برده شده در طراحی قاب آینه می‌تواند باعث ایجاد حس ناب تازگی و پویش در افراد شود. عنصر ماهی نماد تحرک و جنبش می‌باشد. این در حالی است که عنصر موج نیز نماد جوشش و خروش است. لذا آینه‌های طراحی شده با قاب‌های مزین به عناصر مختلف، بیانگر ویژگی ‌های روانشناختی آینه هستند.

0 0 رای ها
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها